Silkar Holding A.Ş. Şirketler Grubu 'nun tarihçesi 125-150 yıl öncesine dayanır. Grubun kurucusu ve sahibi Silahtaroğlu ailesi 1860'lı yıllardan 1965 yılına kadar manifatura, mensucat ticareti ile uğraşmıştır. 1925'lerden itibaren manifatura işi Bahri ve Lütfi Silahtaroğlu Kardeşler Manifatura Ticarethanesi adı altında devam etmiş, 1956 yılında Lütfi Beyin vefatı sonrasında Bahri Silahtaroğlu ve Lütfi Silahtaroğlu halefi Adi Komandit şirketine dönüştürülmüştür. 1964 yılında ise şirket Silahtaroğlu kardeşlerin kısaltılmış şekli SİLKAR Adi Komandit Şirketi Bahri Silahtaroğlu ve Ortakları adını almıştır.

1962 yılında Alman FAG Kugelfischer Georg Schaefer-FAG Internetional Sales and Service Gmbl "Fag" marka rulman firmasının Türkiye Distribütörlüğünü alan şirket kısa sürede büyük gelişmeler kaydederek 1972 yılında SİLKAR Otomativ San. Ve Tic. Anonim Şirketine dönüşmüştür.Kısa bir sure sonra ise 1974 yılında bayi ve müşterilerin ortaklığı ile ENDAŞ Endüstriyel Ekipman ve Otomotiv San. ve Tic. A.Ş. kurulmuştur.

Günümüze kadar geçen sürede yaptığı yatırımlarla bünyesinde çok sayıda ticaret, imalat, turizm ve hizmet şirketlerini katarak Türkiye'nin önde gelen kuruluşları arasında yerini almıştır. 1982 yılında grup şirketlerine çeşitli oranlarda iştirakleriyle ile SİLKAR HOLDİNG A.Ş. kurulmuştur.

SİLKAR GRUBU şirketleri bugün 1300 civarında çalışanı ile ziraai ve endüstriyel ekipman, otomotiv yedek parça, motosiklet, mermer-granit, su ve kanalizasyon pompaları, bahçe mobilyaları imalat, ithalat ve ihracatından turistik oteller ve tatil köyleri inşaatı ve işletmesi ile turizm ve sigorta acentalığına kadar uzanan geniş bir yelpazede faaliyet göstermektedir.

SİLKAR varlığı süresince kaynaklarını sürekli ülke ekonomisine yararlı yatırımlara dönüştürmüş ve kurumsallaşmaya, kalite ve müşteri menuniyetine verdiği önemi de Grup Şirketleri bazında kazanılmış olan TSE-ISO-EN 9000 kalite sistem belgeleri ile kanıtlanmıştır. Taral Tarım Makina ve Aletleri Sanayi A.Ş., Silkar Ailesi'nin bir üyesi olarak başarılı ilerlemesini devam ettirmektedir.